9 Kasım 2014 Pazar

Mesaj - Carl Sagan


Uzun süredir Kindle'da okunmayı bekleyen bir kitaba başlamak kısmet oldu geçenlerde.Yazar malumunuz astronom ve dünyadışı yaşam konusunda ömrünü harcamış biri olunca dünya dışı yaşam konulu bir bilimkurgu kitabını yazmış olması kitap için beklentilerimi de birhayli yükseltti başlarken.Çıta gözümde ne kadar yüksekte olursa olsun Carl Sagan bu çıtayı aştı.

Roman Ellie Arroway isimli bayan karakterimizin küçüklüğünden birtakım hikayelerle başlıyor.Ellie karakterinin radyo konusunda merakı, bilim konusundaki küçüklükten gelen yeteneğini gördüğümüz kısa kısımlardan sonra bizi bu tür hikayelerle fazla sıkmadan minik Ellie Arroway oluyor size koskoca Dr. Ellie Arroway.

Ellie dünya dışı yaşam üzerinde çalışmalar yapan, radyo teleskoplarıyla gökyüzündeki milyarlarca yıldızı dinlemeye çalışan güzide bir ablamız.Ve günün birinde (korkmayın romanın başlarında) romana da ismini veren bir "Mesaj" alıyor bir yıldız sisteminden.İçerik konusunda bu kadar ayrıntı yeterlidir diye düşünüyorum kitabın hemen başlarında karşılaşacaklarınız bunlar zaten önemli olan sonrası.Kitap hakkında görüşlerimden bahsedeyim biraz.

Dediğim gibi Carl Sagan benim beklentilerimin çok çok üstünde bir hikaye sunmuş.Öyle ki başta da bahsettiğim gibi kitabı e-kitap olarak Kindle'dan okurken "Bu kitabı bulmalıyım." dedim ve henüz kitabın yarısındayken matbuu (sanırım böyle deniyordu anam babam basılı kitap yani) halini sipariş verdim.Kitapta çok sağlam bir başkarakterin yanında (feminist bayanların dikkatine) mükemmel bir kurgu oluşturulmuş.Her sayfada heyecan ve gizem unsuru asla bir önceki sayfadakinin altına düşmüyor.


Carl Sagan bu kitapta bilimi benim gibi bu işten hiç anlamayan birine bile gayet rahat bir şekilde anlatıp bilimsel olayları kavramamı sağlayabildi.Bilimi insanlara sevdirmek, bilimi herkesin anlayabileceği şekle sokmak için büyük emek harcadığı belli.Teknik ayrıntılar romanda eksik olmazken bu ayrıntılar çok güzel bir şekilde "bilale anlatır gibi" anlatıldığından hiç gözünüz korkmasın aman bu adam bilim adamıymış biz anlamayız dilinden diye.

Yazar kendi siyasi ve dini bazı görüşlerini de kitapta kimseyi gücendirmeyecek şekilde belli etmiş.Başkarakterimiz ateist iken romanın genelinde deizm kavramı okuyucuya sunulmuş.Din-Siyaset-Bilim üçgenindeki çatışmalar ve halkın konulara bakış açısı romanda bize çok güzel bir şekilde sunulmuş.

Lafı uzatmadan özet geçecek olursak sadece boş bir aksiyon kitabı yok elimizde.Hem mükemmel bir kurgu, hem entellektüel bazı tartışmalar hem de dedim ya hani "halka bilimi anlatmak" diye, üçünün harmanı mükemmel bir kitap var kesinlikle karşımızda."İşte mükemmel bilimkurgu" diyebilirim bu kitap için (Asimov senin yerin elbet ayrı amcacım).Her bölümün başında da çeşitli isimlerden mükemmel alıntılar yapılması ayrı bir tat katmış kitaba.


Eklemeden geçmeyeyim kitabın bir filmi de mevcut arkadaşlar.Güzel de bir film olmuş bilhassa Jodie Foster'in Ellie karakterini mükemmel canlandırmasıyla hoş bir 2.5 saat geçirdim ama tabii ki her film gibi kitabın yanında çok tatsız kalmış.Birçok yer atlanıp değiştirilmiş.O yüzden önce filmi izleyip bu güzel hikayeye yazık etmeyin.Filmi ayrı bir tat olarak sonra izleyin ki zaten filmde birçok şey farklı olduğundan "Mesaj"ı biliyorum ben demeyin sadece filmi izleyerek.

Kitabı e-kitap olarak okumak için uygun araca sahip olmayan arkadaşlar nadirkitapta kalan son kopyalarınından birini kesinlikle edinin derim zira muhtemelen bugün 20 liraya alabilirken yarın baskısı olmadığından 50 liranın üstünde bir fiyatı gözden çıkarmanız gerekecektir.Ben de bu yüzden hemen edindim bu muhteşem kitabı.


10/10

6 yorum:

 1. Bilimkurgu kitaplarında en korktuğum şey anlamamaktır ama bilale anlarsa bende anlarım herhalde. :) Yalnız o kadar güzel yorumlamışsınız ki şuan kitap alma yasağım olmasına rağmen acaba nasıl gizleyip alsam diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil
 2. Alın pişman olursanız kitabı bana satın bir arkadaşıma hediye ederim hocam sıkıntı değil eminim iyi ki almışım diyeceksiniz :)

  YanıtlaSil
 3. Aldım zaten. Gelmesini bekliyorum :)

  YanıtlaSil
 4. Bende geçenlerde yazarın okuduğum Cenneti Ejderleri hakkında yazı yazarken araştırma sırasında öğrendim kitabın filmi olduğunu. Bu filmi eskiden bir çok kez izlemiş ve baya beğenmiştim. Kitap tabi her zaman farklı oluyor. Fakat çok önceden izlediğim için ilk kitap oku kuralını aştık. Kitabı da okumak isterim ama nereden aldınız bana bir söyleyin de bende bakayım.

  YanıtlaSil
 5. Belirtmiştim ama gözünüzden kaçmış sanırım hocam nadirkitap.com'da 3-5 tane vardı en son.

  YanıtlaSil