24 Ağustos 2014 Pazar

Amber'de Dokuz Prens - Amber Yıllıkları #1 - Roger ZelaznyBu kitaba başladığımda neciymiş bilmiyordum.Öyle fazla araştırmam birkaç yoruma bakar alırım elime kitabı.Yorumlara göre kafamda bir şey şekillenir.Hani ecnebilerin "blind date" olayı var ya işte görücü üsulu kitap okurum öyle derinlemesine araştırmadan.Hal böyle olunca kafamda Game of Thrones vari bir evren vardı ama ilk 10 sayfada "elektrik","sizi dava ederim","New York" kelimelerini/cümlelerini okuyunca "Aga ben çok yanlış gelmişim!" dedim.Halbuki insan bir araştırır neymiş neciymiş yook!

Neyse efenim kitaptan az biraz bahsedelim.Oldukça etkileyici bir girişle birinci bakış açısından dalıyoruz romanın dünyasına ve hafiften bir gaza geliyoruz.Hafıza kaybı yaşayan başkarakterimiz Corwin ile birlikte öğrenmeye çalışıyoruz kendisi neci? Çevresindekiler ne ayak ? "Game of Thrones vari" beklentimin aslında yanlış olmadığını da romanın başından itibaren görüyoruz.Hep bir dalavere,hep bir taht kavgası.Taht kavgası demişken söz konusu taht Amber Tahtı efenim ve "New York ne ayak?" sorusunun yanıtını kendiniz romanın başlarında zaten görürsünüz.Buradan hemen nereye bağlayalım ? Romanın fantastik yönüne bağlayalım.

Bu kitap epik bir fantastik kurgu.Buz ve Ateşin Şarkısı (anam babam Game of Thrones) serisine göre farkı o seride çok geri plana itilen romanın "fantastik" yönü bu kitapta başından sonuna gümbür gümbür ve "fantastik kurgu" sıfatının hakkını verecek cinsten bir dünya var önümüzde (Game of Thrones'un aksine).Oldukça da orjinal hani öyle eften püften değil.Hatta efenim yazıldığı yıla bakarsak şöyle düşününce "Ulan şu kitapta buna benzer bir şey vardı." dediğim yerler olduğundan kendinden sonraki serilere esin kaynağı olduğunu da görüyoruz.

Kısa kesip sonuca gelecek olursak elimizde "fantastik kurgu" sıfatını hakederek taşıyabilecek bir evren (utan Martin),on numara bir hikaye var.10 kitap diye gözünüzün korkmasına ise hiç gerek yok zira kısacık kitaplardan oluşuyor seri.

10/10

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder