20 Aralık 2014 Cumartesi

Hobbit - J. R. R. Tolkien


Selamlar sevgili orta dünya hayranları.

Hepimiz  Hobbit'in 3. ve son filminin vizyona girdiği şu günlerde heyecanlıyız. Ben kitabı bir kez daha okumadan filme gitmek istemedim ve henüz 5 Ordunun Savaşı sahnelerini zihniminin prodüksiyonunun el verdiği kadarıyla canlandırdım. Ama gideceğim merak etmeyin ön hazırlığım tamam.

Ülkemizde malum kitaplar, filmleri çıktığı zaman meşhur olur ve ülkemizde de Hobbit kitabından bihaber tonla insan vardı ilk Hobbit filmi çıktığında. Filmle birlikte devam filmlerini beklemeye dayanamayan arkadaşlar Hobbit'i okumaya başladılar ve tanınırlığı daha da yükseldi. Tabii ki bunu kitaplarla arası iyi olmayan arkadaşlar için konuşuyorum yoksa kitap okumayı seven birçok insan halihazırda bu kitabı okumuştu. 

Ben de ilk kindle'ımı aldığım vakitler LOTR'den çok sonra okumuştum dediğim gibi son filme hazırlık için tekrar okudum, ardından iki Hobbit filmini arka arkaya devirip ön hazırlığımı yaptım 5 Ordunun Savaşı İçin.

Herkesçe bilinen kitaplardan bahsetmek aslında sıkıcı bir iştir zira kaşık inceleme videosu çekmek gibidir. "İnsanlara kaşığın neyini tanıtacağım ki ?" diye düşünür insan ama olsun madem okuduk size kaşık tanıtacağım.

Hobbit kitabı Yüzüklerin Efendisi serisinden tanıdığınız Frodo'nun amcası olan rahatına düşkün, macera sevmeyen tatlı hobbitimiz Bilbo Baggins'i konu ediniyor. O meşhuuur tüm yüzüklere hükmedecek tek yüzüğün Baggins'in eline nasıl geçtiğini gördüğümüz bir kitap Hobbit.

Aslında çocuklara yönelik yazıldığından LOTR'in kasvetli havası ve zaman zaman boğabilen betimlemelerinin tersine okunabilirliği daha kolay, boğazdan su gibi geçen bir anlatıma sahip. LOTR filmlerinin hayranı bazı insanlar sıra kitabına geldiğinde bir hevesle başlayıp yüzünü buruşturmuştur. Ben birkaç tanesini şahsen tanıyorum. Ama Hobbit öyle bir kitap değil dediğim gibi. Her şey basit bir dille, anlatım da çocuklar için yazıldığını belli edecek ölçüde sadedir ve bir çırpıda okutur kendini. Bunu Hobbit filmini seven arkadaşlar için söylüyorum çekinmeyin okuyun.

Tabii yukarıda "the one ring"in Baggins'in eline geçişi dedik ama asıl hikaye sevimli cücelerimizin acımasız yaratık Smaug'un elinden yurtlarını ve altınlarını (ah şu paragöz cüceler) kurtarmak için Gandalf'ın da rehberliğinde rahat düşkünü hobbitimiz/hırsızımız Bilbo Baggins'le maceraya atılmalarını gördüğümüz çok keyifli, rahatlatıcı bir hikaye diyerek kaşık tanıtımımızı noktalayalım.

Son olarak sıradaki kitap için konuşacak olursak elimde yeni aldığım ve Hobbit'ten sonra okumayı düşündüğüm güncel pekçok fantastik/bilimkurgu kitap vardı ama Hobbit'i okuduktan sonra içimdeki Orta Dünya ateşini bastıramadım ve geçenlerde kitaplığımda bulunmalı diyerek aldığım (şu tek ciltlik küheylan varya orada) LOTR'i sanırım bir 5 sene sonra tekrar okumaya karar verdim, aklımda yoktu ama işte o köz alevlendi bir kere. O yüzden güncel fantastik kurgular biraz daha bekleyecek ve ben size 3 kaşık daha tanıtacağım :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder