29 Ocak 2015 Perşembe

Son Tanık - Glenn MeadeArkadaşlar öncelikle merhaba

1 ayı geçti blogda yazı paylaşmayalı biliyorum. Ama ben bu arada 3 kitap okudum. İkisi Yüzüklerin Efendisi kitaplarıydı ve onlar hakkında tek bir yazı yazacağımdan bir şey yayınlamadım sonra araya finaller girdi derken Son Tanık'ı dün bitirdim (evet bizim tatilimiz dün başladı böyle bir üniversitede okuyorum). Son Tanık ardından Yüzüklerin Efendisi serisi hakkında bir yorum gelecek ve sonra spontane hangi kitap denk gelirse.

Neyse konumuza dönelim bugün blogun ağırlıklı olduğu fantastik türünün dışına çıkıp daha çok polisiye severlerin ilgileneceği bir kitapla "Son Tanık" ile ilgili birkaç bir şey yazacağım.

Efenim Glenn Meade denince akla ne gelir ? Bence Kar Kurdu gelir. O muhteşem kitabı alıp okumayanınız varsa ayıp etmiştir ve derhal okumalıdır. Okuduğum Romanov Komplosu kitabı da gayet sağlamdı ve onu da tavsiye ederim. Ama Glenn Meade'in okuduğum bu 3. kitabı bende biraz hayal kırıklığına sebebiyet verdi.

Bu adamın tarzı hep aynı. Bu 3 kitabı da okuyunca sanki aynı kitaplarmış da yer-olay-zaman konusunda bazı farklılıklar varmış gibi hissediyorsunuz. Bir yazarın kalemi tabii ki kendini hissettirecek ve bir kitap okuduğunuzda "Evet burada da yine Glenn Meade'i net görebiliyoruz" diyebileceksiniz ama bu abimiz kendini tekrar konusunu fazla abartmış maalesef. Yani "Burada Glenn Meade'i görebiliyoruz" demek yerine "Adam aynı kitabı tekrar yazmış" demek geliyor içimizden. Bu kitapta da yine kendini tekrara gitmiş ama ne yazık ki onu da becerememiş.

Ha kitap konusunda başta direk olumsuz yorum yaptım ama hiç mi güzel tarafı yok ? Veya kötü dememin sebebi ne ?

En başta efenim evet etkileyici kısımlar vardı kitapta. Bosna katliamını konu edinen bir kitabın etkileyici olmaması zaten düşünülemez. Glenn Meade'i bilenler geçmiş-bugün arasında geçişler (flashback de diyebiliriz) yaptığını bilirler. Kitabın geçmiş dönemki kısmı, yani Bosna (srebrenica katliamı diye de anılıyor sanırım) katliamı kısımlarında gerçekten çok etkilendim ve kitaba ara vermeyi dahi düşündüm. O ölüm ve tecavüz kamplarındaki insanlara yapılanlar gerçekten insanı rahatsız ediyor. Ama yazar o kadar etkileyici bir geçmişi bugünde geçen ezik bir polisiye ile mundar etmiş.

Karakterler o kadar kasıntı , diyaloglarlar o kadar yapay ki (günümüzde geçen polisiye kısmı için konuşuyorum) ben gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Ve sırf kitabı doldurayım diye oraya konulan karakterlerle önemli kısım ayrılmış ama anlamsız olaylar yığını o kadar fazla ki sanırım Glenn Meade arabasını falan değiştirmek için bu kitabı yazmış. Adama para lazım olmuş kısaca ben öyle düşünüyorum. Keşke olayın polisiye kısmını  o kadar yapay tutmayıp üzerinde biraz uğraşsaymış da o etkileyici Bosna kısmına yakışır bir bütün oluştursaymış kitap.

Bosna kısımlarının hatrına 6 veriyorum yoksa polisiye olarak 2'lik bir kitap. Eğer tüm Glenn Meade kitaplarını okuduysanız alın okuyun. Ama elinizde okuyabileceğiniz başka Glenn Meade kitapları varsa kesinlikle onlara öncelik verin derim ben.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder